Alla föräldrar har ett stort intresse för sina barn. Det bästa tillfället att rekrytera föräldrar som ledare är vid deras barns första kontakt med föreningen. I vårt fall är vår Fotbollslek den första möjligheten för de flesta föräldrarna att komma i kontakt med föreningen.
Efter några tillfällen av Fotbollslek kallar vi därför föräldrarna till ett informationsmöte där vi går igenom föreningens värdegrund, vårt arbetssätt, vad som förväntas av våra medlemmar, och vad vi kan erbjuda utöver barnens fotbollsspel, med mera. I första hand handlar det om att rekrytera ledare till flick- och pojklagen som startar från cirka 7 års ålder.
Vår ambition är att flera föräldrar ska dela på arbetet så att det inte blir så betungande.
Så här jobbar vi med rekrytering bland föräldrar:
1. Generell info till alla föräldrar på Fotbollsleken om föreningens värdegrund mm under tredje och fjärde tillfället på våren och tredje tillfället på hösten.
2. Specifik info till alla föräldrar vars barn fyller 7 år vid tredje och fjärde tillfället under våren om höstens uppstart av lag. (Efter generell info)
3. Utbildning för intresserade föräldrar inför uppstart av lag vid femte och sjätte tillfället.
4. Under höstens uppstart av lag för 7-åringar utser föreningen en ”mentor” som stöttar de nya ledarna. Hösten avslutas med att mentorerna gör en utvärdering tillsammans med ledarna och informerar om kommande år.
5. Inför lagets andra år (8 år) genomförs en ledarinformation i början av mars inför lagets uppstart i slutet av mars.
När vi startar ett nytt lag är målet att fördela lagets arbetsuppgifter mellan flera olika roller. Även om rollerna kan variera något mellan lagen, strävar vi efter att varje lag ska tillsätta följande roller, så att ingen uppgift blir alltför tidskrävande eller betungande. Att fördela uppgifterna inom laget gör det enklare för fler föräldrar att bidra i en roll där de känner sig bekväma.
Vanliga roller och riktlinjer vid uppstart av ett nytt lag:
- Tränare (minst 2 tränare)
- Medtränare (minst 1 tränare per 6 spelare. Gärna en med mer målvaktsfokus från cirka 10 år)
- Lagledare
- Aktivitetsansvarig (tex en "kulgrupp")
- Vätternrundanansvarig
Ni kan läsa mer om rollerna under fliken ROLLER I UNGDOMSLAG.
Vid start av ett nytt lag lägger Borens kansli upp laget på vår hemsida och i Sportadmin, vilket är verktyget lagledaren senare använder för administration av sitt lag. När kansliet har lagt upp laget kommer finna det nya laget under UNGDOMSLAG.