Matchrapport Mjölby
Avslutningen på vårsäsongen var tuff med ett tätt spelschema mot svåra lag och det fortsätter även in i hösten. Inget av detta har kommit som någon chock för oss. Vi visste att det skulle bli otroligt svårt både mot Svärtinge och Hjulsbro. Trots en tuff period så har vi en bra stämning i truppen och vi tror på det vi gör. Vi blir fler på träning och känslan är att vi har det värsta bakom oss. En bidragande orsak är så klart att Felicia Rohlén bestämt sig för att spela med oss. Hon kliver in i truppen som om hon känt alla hur länge som helst.
Mjölby går som tåget och är med i toppen och slåss så det är vi som slår i underläge även ikväll. Men vi ska verkligen ge dem en match. Vi måste bara hitta vårt lugn med boll så vi slipper jaga så mycket som vi blivit tvingade till de senaste matcherna. Det gör vi bra på träning men självförtroendet måste även finnas på match.
Vi är otroligt taggade att vinna mot Mjölby, derbynerverna är på topp. Vi kommer ställa upp ett bättre lag än på länge ikväll. Just nu är det endast Linnea som är kvar på skadelistan vilket svider för oss så klart. Vi ska verkligen göra allt i vår makt för att stjäla poäng för dem. För Mjölby är detta tre säkra poäng men vi ska visa dem att ”bollen är rund” osv.
Kom in till Vifolkavallen kl 19 vi behöver allt stöd vi kan få.