Efter ett 2017 med mycket upp och ner är förhoppningen att 2018 ska bjuda på mer bra stabila insatser som leder till en toppstrid.
Laget har varit igång utomhus i en vecka och det har väldigt mycket folk på träningarna och det känns som att man skulle kunna ställa två lag på benen som kan matcha bra i division 4.
Truppen från förra säsongen är mer eller mindre intakt. Det stora pluset på spelarsidan är att Gabi Morad har kommit in. Gabi som har många års erfarenhet med spel från högre nivå kommer bli väldigt viktig både på och utanför planen. Gabi har faktiskt redan varit i klubben en gång, redan 2010 var han med och spelade under det årets division 3-säsong. Det andra stora pluset är att alla 00:or blivit ett år äldre och har nu ett års seniorerfaranhet med sig. Allt detta gör att förutsättningarna inför året ser mycket bra ut.
Såhär uttalar sig nygamla huvudtränaren, Martin Axén om kommande säsongen:
-Först och främst känns det väldigt bra att komma igång ute igen. Det ska bli intressant att se vad vi kan åstadkomma under säsongen. Vi har ett riktigt bra gäng men det finns många bra lag i division 4-serien i år där Mjölby AI får gå som favorit med alla sina värvningar. Sedan blir det riktigt kul med alla derbyn. Sammanfattningsvis, spänd och ser fram emot säsongen, avslutar Martin.
Laget drar igång matchandet den 24/2 hemma mot BK Ljungsbro i Danske Bank Cup.
Vi önskar laget lycka till inför den kommande säsongen och hoppas på gott stöd från alla Borenkamrater.
//borensik.se